Štěňátka

Vrh A - Bella & Smaragd

2. narozeniny

31.12.2017

31.12. slaví naše štěňátka vrhu A svoje druhé narozeniny. Za ty dva roky z nich vyrostli nádherní hafani, kteří do svých rodin přináší jistě spousty radosti a oddané lásky.

Přejeme všem zrzečkům: Anwarovi, Angelovi, Adarovi, Archiemu, Giře, Akimovi, Afře, Andymu, Enny, Chantal, Kylovi, Luckymu a v neposlední řadě naší domácí Amy - ze srdce všechno nejlepší, co nejvíce vycházek do přírody a co nejméně na veterinu :)Jak slavila naše štěňátka Vánoce 2017


Vycházka s chs Manyanga - V.

10.12.2017

Druhou adventní neděli jsme se vydali spolu s některými z našich štěňátek na společnou vycházku z Rakovce u Brněnské přehrady k Ríšově studánce a zpět. Spolu s naší Amy a Bellou si přišli zaběhat i Gira, Chantal a Lucky. V jednu chvíli se k nám dokonce přidal i městský policista, který byl tak laskavý a připomenul nám vyhlášku, ve které stojí, že pes musí mít buď náhubek nebo musí být na vodítku...no zkrátka jsme budili respekt, divíte se? :)) 


Vycházka s chs Manyanga - IV.

24.6.2017

Stejně jako v loňském roce, i letos jsme se s některými z našich štěňátek setkali na výstavě Intercanis v Brně, kde se na úžasném 2. místě ve třídě mladých umístil Abayomi Kyle Manyanga.

Odpoledne se pak ještě s dalšími sourozenci vyřádili na společné procházce. Na fotce sami vidíte jejich spokojenost a úsměvy nejen z horka :)


1. narozeniny

31.12.2016

Ani není možné, jak rychle to uteklo. Dnes slaví Bellinčina štěňátka svoje první narozeniny. Ze všech už jsou nádherní velcí hafani.

Přejeme jim hlavně hodně zdravíčka, krásné procházky, dobrůtky do bříška a hodné páníčky.Jak slavila naše sroko roční štěnda svoje první Vánoce

24.12.2016

Na fotečce můžete vidět, jak si naše skoro roční štěňátka užila svoje první Vánoce se svými páníčky ve svých domovech. Jsme moc rádi, že si našli takové páníčky, u nichž jsou součástí rodiny a ne jen hlídači u plotu. Vycházka s chs Manyanga - III.

25.9.2016

Poslední zářijovou neděli jsme se rozhodli využít krásného podzimního počasí s setkat se opět s našimi štěňátky, ze kterých už jsou skoro dospělí psi. Ze dvou našich holčiček - Afry a Chantal se už staly mladé dámy, vycházku si užily při svém prvním hárání, což nejednomu bráchovi trochu zamotalo hlavu, ale všichni to zvládli perfektně :)

Zleva na fotečce se svými páníčky Chantal, Angel, Akim, Amy, Lucky, Gira a Afra a úplně vepředu maminka smečky Bella.

Vycházka s chs Manyanga 25.9.2016
Vycházka s chs Manyanga 25.9.2016


Vycházka s chs Manyanga - II.

18.6.2016

Odpoledne 18.6.2016 po výstavě Intercanis jsme se s našimi štěňátky vydali na společnou vycházku. Kromě soutěžících Amy, Angela, Kyla a Anwara jsme se setkali také s Chantal, Girou a Luckym. Chybět nesměla samozřejmě maminka Bella. Někteří z hafanů využili krátkou zastávku u rybníka ke koupeli a lovení klacíků, jiní si spíše libovali v bahenní lázni, všichni se každopádně dosytosti vyřádili :)

Těšíme se zase příště!


Vycházka s chs Manyanga - I.

30.4.2016

Uběhly skoro už dva měsíce, co se naše štěňátka vydala do nových domovů a protože jsme byli zvědaví, jak rostou a jak se jim daří, rozhodli jsme se uspořádat setkání štěňátek a to společnou procházku.

Sešlo se nás skutečně hodně, ze všech štěňátek chyběl pouze Archie, Akim, Adar a Enny.

Všechna štěňátka se báječně vyřádila nejen mezi sebou, ale i s mámou Bellinkou. Všichni lítali tak urputně, že vyfotit ostrou fotku byl husarský kousek.

Vycházka s chs Manyanga 30.4.2016
Vycházka s chs Manyanga 30.4.2016


Štěňátka už jsou v nových domovech

7.3.2016

Skoro všechna naše štěňátka již opustila svoji první smečku v čele s maminkou Bellou a prožívají první dny ve svých nových domovech. Některá z nich se aklimatizovala velice rychle a v novém prostředí byla hned jako doma, pár z nich to trvalo trošku déle, někdy pokňourala, ale to k tomu patří. Jako první naši smečku opustil pan Fialový Lucky a naposledy se rozloučíme se slečnou Tyrkysovou Afrunkou.

Ještě pár dní s námi pobude právě Afrunka a prvorozený Andy, pro které si jejich nový páníčci přijedou během tohoto týdne. Spolu s naší slečnou domácí Amy řádí, kde můžou, a potom usnou přitulení v hloučku na koberci pod stolem.

Všechna štěňátka vyrůstala v domácím prostředí s malým dítětem, byla očkována, odčervená, tetovaná i čipovaná, zvyklá na jízdu autem a učena základních hygienickým návykům.

Samozřejmostí byla pro každé základní výbavička do jejich nových domovů (granulky pro první dny, obojek, vodítko, pachová deka, hračka) a chovatelský servis.


Přehled váhových přírůstků našich štěňátek 

od narození do 8 týdnů věku


Štěňátka mají 7 týdnů

18.2.2016

Včera u nás proběhla druhá prohlídka vrhu paní Hložánkovou z ČKRR (Českého klubu Rhodéských ridgebacků). Všichni prcci byli prohlédnuti od hlavy až k patě a k naší velké radosti se potvrdil stav našich štěňátek, jaký jsme očekávali a přáli jsi a to, že všichni až na Chantal a Akima, kteří nemají ridge a Enny, která má multikorunky, byli všichni označeni jako standardní, tedy splňující všechna hodnocená kritéria pro toho plemeno.

Výbavička pro štěňátka
Výbavička pro štěňátka

Konečně také dorazila poslední část výbavičky, kterou si každé štěňátko odnese do nového domova, viz. fotečka.

Štěňátka se mají čile k poznávání světa. Poslední dva dny nám bohužel vůbec nepřeje počasí, abychom s nimi mohli být déle venku, tak řádí alespoň doma. Dokáží si spolu krásně hrát a navzájem se zabavit, aniž by zlobili, a krátí si tak čas, než vyjedou do různých koutů naší republiky k novým pánečkům. O program se jim stará také naše dcerka, která z nich udělala žáky ve své škole.


Návštěva u veterináře

16.2.2016

Dnes jsme se štěňátky absolvovali návštěvu u našeho pana veterináře, který všechna označil čipem, tetovacím číslem a naočkoval jim první dávku trojkombinované vakcíny. Všichni prcci byli velice stateční, při čipování někteří vůbec ani nekňourli, při tetování to bylo trošku horší, chvilku je to bolelo, ale jen co jsme přijeli domů (a očekávali, že všichni únavou zalehnou), začali řádit, jako by se nic nestalo.

Neustálé přenášení štěňátek z auta do ordinace a zpět, koordinování, aby všichni "dostali" všechno a čísla se nepopletla, bylo náročné hlavně pro nás, páníčky :)

Vytetováním čísel do oušek se určilo jednoznačné označení všech štěňátek, viz. níže seznam oficiálních jmen.


Holčičky:
 • Aysha Chantal - slečna Stříbrná
 • Amelia Little Star - slečna Sv. zelená
 • Anabell Gira - slečna Tm. zelená
 • Afra Rose - slečna Tyrkysová
 • Abbey Enny - slečna Tm. modrá


Kluci:

 • Anwar Nuru - pan Růžový
 • Akim Benjamin - pan Hnědý
 • Angel Samuel - pan Oranžový
 • Abayomi Kyle - pan Bílý
 • Awesome Lucca - pan Fialový
 • Archie Kayin - pan Černý
 • Andy Essien - pan Červený
 • Adar Sun - pan Žlutý


Štěňátka mají 6 týdnů

11.2.2016

Většina štěňátek už našla své nové páníčky a těší se do nových domovů. Jejich touha zkoumat nová místa a věci je čím dál větší, což dokazují nejraději v pět hodin ráno hlasitým dožadováním se puštění ven ze svého vyhrazeného prostoru.

Opět uteklo 14 dní a štěňátka byla opět odčervena a ostříhali jsme drápky.

Bellinka by si moc přála hrát si se svými prcky, ale kdykoliv se k nim přiblíží, všichni se sesypou k jejím cecíkům a ze hry nic není. Mezi sebou už si ale hrají vesele a směle, až je třeba je občas rozkoučovat.


Štěňátka mají 5 týdnů

6.2.2016

Na návštěvu ke štěňátkům přišla ve čtvrtek vzácná návštěva Smaragdova panička Andrejka s malou princeznou Isabellkou a nafotila krásné fotečky rostoucích štěňátek.

Další den zase dorazila z daleka Bellinčina sestřička Sunnynka s páníčky, aby se pomazlili se štěňátky. Sunny z respektu před mámou Bellinkou se raději držela od prcků dál a raději okupovala gauč ve vedlejším pokoji.

Proběhnutí venku už štěnda zvládájí daleko lépe než na začátku, největší průzkumníci jsou slečna Tyrkysová a pan Žlutý, někteří jsou ale velcí kňourové. O to zaslouženější je potom odpočinek doma v teploučku v pelíšku. Bellinka si je poctivě venku hlídá, aby se některý z nich nezaběhl.

S panem veterinářem je už domluvený termín prvního očkování a tetování na 16.2. a hned další den přijde na kontrolu vrhu poradkyně chovu paní Hložánková a posoudí a zkontroluje detailně každého prcka, aby mohly být vystaveny průkazy původu.


První vycházka venku

29.1.2016

Pohledem na teploměr a z okna jsme se rozhodli zkusit na chvíli vyvézt naše prcky poprvé ven na louku, aby si už pomalu začali zvykat i na venkovní prostředí.

Štěňátka z toho zážitku byla překvapená, přece jen do teď byla zvyklá jen na teploučko svého domova. Několik z nich se rozhodlo pro jistotu raději schovat pod auto, jiní zase pronásledovali svoji mámu.

Druhý den jsme vyrazili ven na zkušenou znovu, tentokrát s budoucími páníčky slečny Tyrkysové a tentokrát už štěňátka vydržela venku o něco déle. Někteří z nich automaticky instinktivně do travičky vykonali své potřeby a jelo se zase domů.

Pokud to počasí dovolí, budou takto štěňátka postupně zvykána každý den.


Štěňátka mají 4 týdny

28.1.2016

Uběhl další týden a ve vývoji štěňátek jako by to byl rok, jaký pokrok za tu dobu udělala. Všechna štěňátka už krásně baští z misky mlíčko, kašičku, mleté masíčko i rozmočené granulky a parádně přibývají na váze. Hodně času ještě prospí, ale mezi jednotlivými odpočinkovými úseky už můžeme sledovat první hry a kousání se navzájem. O zábavu se jim pečlivě stará naše 2,5 letá dcera Míša, která se vždycky nemůže dočkat, až se ráno vzbudí a bude se o ně moci starat.

Štěňátka nezapřou svoji rasu, protože jsou velice společenská a nejraději by se pořád mazlila, nebo se alespoň páníčků dotýkala...žádné schovávání se před lidmi.

Netrpělivě již vyhlížíme hezčí počasí, abychom mohli začít podnikat výlety do přírody a také je zvykat na jízdu autem.

Dnes byla štěňátka také spolu s maminkou podruhé odčervena, podle jejich výrazů, ale odčervovací pasta nebude dosahovat chuťových kvalit masíčka nebo kašičky. 

Jejich máma byla dnes u veterináře, kde se kontrolovalo, jak se po porodu zotavuje, a dle vyjádření paní doktorky vše probíhá standardně. Dokonce se již dostala na svoji předtěhotenskou váhu (normální váha 41 kg, před porodem 49,5 kg, po porodu 39,0 kg, nyní 42,3 kg).

Poštou nám také dnes dorazila zpět přihláška k vrhu, na níž všechna štěňátka dostala přirazena čísla z plemenné knihy, která budou mít vytetovaná v oušku.


Štěňátka mají 3 týdny

21.1.2016

Dnes slaví štěňátka už třetí týden na světě. Každým dnem jsou stabilnější při chůzi, začínají mít touhy prozkoumat prostor mimo bedničku, ale když se mimo ni ocitnou, jsou z toho ještě vyplašení.

Učíme se papat z misky
Učíme se papat z misky

Většina prcků už má vyrostlé zoubky, což maminka Bellinka jistě nekvituje s nadšením, ale při kojení trpělivě drží, i když na ní propuká pokaždé divoká bitva o mlíčko.

Zkoušíme už dávat mlíčko do misky, aby se štěňátka učila najíst se jak velčáci a každým dnem jim to jde lépe a lépe. První pokusy vypadaly spíše jako koupání, ale dnes se již většina hezky najedla. Kupodivu jsou více šikovnější ty nejmenší holčičky, takže určitě brzo váhově doženou své větší brášky...nebo se jim alespoň přiblíží.

Štěňátka už průběžně navštěvují nejen jejich noví páníčci, ale i ti, kteří se přijdou jen pomuchlat, vítáni jsou všichni!


Štěňátka mají 15 dní

15.1.2016

Včera jsme poprvé štěňátkům stříhali jejich ostré drápky, které připomínají zatím ty kočičí. Chudinka maminka Bellinka musí trpělivě snášet jejich šermování tlapek při kojení.

Dnes jsou štěňátka poprvé odčervena pastou Banminth, která je pro prcky nejšetrnější. Stejně tak je odčervena i Bellinka. Až do odchodu do nových rodin je čeká odčervení každých 14 dní.

Páníčci se konečně dohodli na finální verzi jmen pro štěňátka a odeslali je na přihlášce k vrhu. Jednotlivá jména ještě nejsou přiřazena ke konkrétním štěňátkům, budou si je vybírat noví páníčci při jejich osobních návštěvách.


Štěňátka mají 11 dní

11.1.2016

Od včerejšího dne vidíme u štěňátek první pokusy o chůzi, zatím je to nesmělé stavění se na nožičky a nekoordinovaný pohyb vpřed, ale za pár dní už budou vesele běhat. Tyto první pokusy se nám zatím nepodařilo zvěčnit, byť jsme s fotoaparátem neustále nablízku.

Štěňátka mají neustálý dohled
Štěňátka mají neustálý dohled

Dnes se také štěňátkům začínají otvírat očička, které jsou ale prozatím slepé.

Vzhledem k velkému počtu miminek a jejich rostoucímu apetitu už Bellinka nemůže svým mlíčkem zaopatřit všechna štěňátka, aby hezky prospívala, tak musí přijít do zbraně lahvičky se štěněcím mlíčkem a pomoc páníčků, aby ze štěňátek vyrostli pořádní silní hafani, co se ve světě neztratí.


Štěňátka slaví první týden na světě

7.1.2016

Dnes je to právě jeden týden, kdy Bellinka přivedla na svět 13 krásných a zdravých štěňátek. Ty se za tento týden aklimatizovala v novém domově, stále střídavě spinkají, papají a čůrají. Většinu mlíčka, které vypijí, tak zpracují, takže Bellinka to málo stačí průběžně po svých miminkách uklízet.

Postupně se nám ozývají noví páníčci našich štěňátek a určitě už se těší, až se na ně budou moci už za 14 dní poprvé přijet podívat a pochovat si je. 

Mezi jednotlivými štěňátky jsou velké rozdíly v chování co se týče průbojnosti ulovit pro sebe ten nejlepší cecík, kde je nejvíce mlíčka, jak tomu tak mezi zvířaty bývá. Někteří nemilosrdně všechny převálcují a slabší sourozence odstrčí, aby dosáhli svého, jiní hlasitými projevy dávají nad tímto chováním nelibost a žádají tak páníčky o pomoc. Díky každodennímu vážení, jehož výsledky reflektují popsané chování, se snažíme těm slabším pomáhat dostat se k nejvýživnějším cecíkům, aby tolik za průbojnějšími sourozenci nezaostávali.


Štěňátka mají 5 dní

5.1.2016

Potravinová pyramida
Potravinová pyramida

Včera byl u štěňátek na kontrolní návštěvě náš pan veterinář, všechny štěňátka prohlédl a pochválil je, jak hezky přibírají, i když papají pouze mateřské mlíčko a zatím nemusejí být dokrmována umělým.

Mezery mezi jednotlivým kojením už se trošku protáhly, průměrně hodinku vždy spí mezi jednotlivým papáním, ale k naší neradosti lépe spinkají spíš přes den a v noci víc řádí.

Bellinka už si zvykla na novou situaci a zklidnila se, když se něco šustne v kuchyni, tak klidně opustí porodní bedničku, což bylo v prvních dnech po porodu nemyslitelné, nechtěla se od štěňátek ani hnout, dokonce ani jít na krátné venčení. Krásně se zase rozjedla s snaží se dostat na svoji původní váhu, protože po porodu měla méně kg než před zabřeznutím. Co by za to kterákoliv lidská máma dala :)


Nejprve se napapáme...
Nejprve se napapáme...
...a pak takto spinkáme
...a pak takto spinkáme


Štěňátka mají 2 dny

2.1.2016

Všechny štěňátka krásně papají a spokojeně se tulí ke své mamince. Bellinka to zvládá perfektně, je až úzkostlivě starostlivá, ale to je pro první dny prvorodičky normální. Focení se štěňátkům ale moc nelíbilo, byť některá z nich vypadají, jako by spala.

Dnes všechna štěňátka zkontrolovala poradkyně chovu a k naší úlevě nenašla žádný dermoid sinus, což je závažná vada občas se vyskytující u tohoto plemene, ani žádný zálomek.

Štěňátkům postupně odpadaly pupeční pahýlky.


Štěňátka jsou na světě

1.1.2016

Včera odpoledne začala Bellinka rodit a postupně přivedla na svět 13 krásných štěňátek, z toho 8 kluků a 5 holčiček. Bellinka si počínala skvěle jak při porodu tak i při péči o miminka, je to skvělá máma.

Začátek porodu byl poměrně rychlý. Na Silvestra ráno jsme Bellince změřili nižší teplotu a bylo jasné, že se porod blíží, ale uchlácholeni jejím klidem a také informacemi, že tato první fáze porodu může trvat až 24 hodin, jsme porod předpokládali spíše až další den. Pro jistotu jsme však už raději po obědě odvezli naši dceru k babičce, aby měla Bellinka co největší klid (a my také).

Bellinka nás však vyvedla z omylu a evidentně čekala až se vrátíme, protože brzo na to jí začaly první stahy a o 20 minut později byl na světě první a největší kluk Červený. První miminko Bellinka nechtěla porodit v porodní bedničce a opakovaně odcházela do naší šatny, kde jsme ji přenesli její pelíšek a mezi botníky nechali porodit. Další miminka už se narodila v porodní bedničce, protože tam to první Bellinka následovala.

První krizovou chvilku jsme se prožili při porodu druhé holčičky v pořadí Tmavě zelené, protože se narodila bez vaku a v nosánku a puse měla tudíž plodovou vodu. Museli jsme ji společně s Bellinkou hodně třít, abysme ji nahodili k životu, ale teď už je to dračice, která se umí hlasitě přihlásit o jídlo. Bez vaku se narodil ještě jeden kluk a jedna holčička, ale u Tmavě zelené to bylo největší drama, možná také proto, že to bylo poprvé.

Postupně se v průběhu noci za silvestrovských oslav a ran z ohňostrojů narodilo 12 štěňátek. Dopoledne jel páníček s Bellinkou na kontrolní ultrazvuk, zda už jsou všechna miminka venku, nepochyboval o opaku...Jaké bylo překvapení, když pan doktor na větu, že nám stále nevyšly dvě placenty odpověděl, že nám hlavně nevyšlo ještě jedno štěně. Poslední holčička Stříbrná se tedy narodila v psí nemocnici a domů ji páníček vezl zabalenou v plínce a čepici.

Fleur Anabell Wandellmere a Active Smaragdovi Oči sfingy
se 31.12.2015 narodilo 13 krásných štěňátek

8. týden
8. týden

8. týden "těhotenství"

23.12.2015

Dnes byla Bellinka na kontrole u veterináře, na odčervení a očkování proti herpesu, aby štěňátka byla zdravá. Při kontrolním vážení bylo naměřeno celých 48 kg, přičemž "předporodní" Bellinčina váha byla slabých 40 kg. Kila navíc už pozoruje i sama Bellinka, v noci se neklidně vrtí a venku na procházkách už moc nechce běhat, což je pochopitelné.

7. týden "těhotenství"

18.12.2015

Štěňátka už mají skoro 10 cm a Bellinka už si pomalu může zvykat na porodní bedýnku. Měkoučký koberec uvnitř ji sice zaujal, ale zatím to vypadá, že si bude dělat svoje porodní hnízdečko v páníčkové tašce s hokejovou výstrojí v naší šatně, kde jsme ji několikrát načapali.

7. týden
7. týden
V porodní bedýnce
V porodní bedýnce

6. týden "těhotenství"

10.12.2015

Bellinka pomalu začíná opět normálně jíst a výsledky se dostavují poměrně rychle, což můžete sami posoudit z aktuální fotky ze 40. dne těhotenství. Ladné křivky atletické postavy jsou tytam, reflexní vestičku na procházku už přes bříško nedopne a Bellinčinou základní starostí je, kdy bude moci vylézt na gauč nebo postel a nerušeně odpočívat.

6. týden
6. týden
5. týden
5. týden
4. týden
4. týden

5. týden "těhotenství"

2.12.2015

I kdybychom nebyli minulý týden na ultrazvuku potvrzujícím březost, tak by nás dnes už zakulacené Bellinčino bříško nenechalo na pochybách, že se uvnitř něco děje.

Bříško se začíná klenout, ale není to díky vyššímu příjmu potravy. Bellinka trpí bohužel těhotenským nechutenstvím a svoje oblíbené granulky odmítá jíst. Nebo to možná není nechutenství, jenom ví moc dobře, že pokud nebude správně papat, tak panička obsah misky něčím vylepší.

Potvrzena březost Bellinky

27.11.2015

Konečně jsme se dočkali a dnes nám paní veterinářka mohla potvrdit radostnou zprávu, že krytí Bellinky nezůstane bez "následků".

Podle ultrazvuku v bříšku čeká minimálně 5 štěňátek, jsou odpovídající velikosti cca 1,5 cm a mají se čile k světu.

Máme za sebou úspěšné krytí

V neděli 1.11.2015 jsme se rozjeli plni očekávání s Bellinkou za jejím ženichem Smaragdem. Zprvu to vypadalo na italské námluvy, jak vtipně podotkla Smaragdova panička, protože Bellinka se tak moc těšila, že tím Smaragda trošku znejistěla, ale stačila chvíle a Smaragd se sám začal o Bellinku zajímat a už se od ní nehnul.

Nakrytí jsme si ještě zopakovali o dva dny později a teď už jen zbývá čekat, až nám pan doktor potvrdí, zda bylo úspěšné a můžeme se těšit na originální strávení letošního Silvestra, na kdy potencionální porod vychází.


Active Smaragd Oči sfingy

Matka: CZ Chantal Rose

Otec: ICH. Multich Sorbonne

Narozen: 10.2.2010

Chovný pes - bonitace ČKRR 1.5.2012

Barva srsti - červená pšenice 

Výška: 68 cm

Váha: 41 kg

plnochrupý, úplný nůžkový skus

DKK 0/0 DLK 0/0 OCD negativní

www.ridgeback-ocisfingy.cz


Vybíráme ženicha pro naši Bellinku

Po úspěšné registraci naší chovatelské stanice, na kterou jsme napjatě čekali skoro čtvrt roku, jsme se rozhodli pro další krok k tomu, aby mohla mít Bellinka svoje první štěňátka. A to krok zásadní...Vybrat jí toho pravého ženicha. Stejně jako to není jednoduché v lidském životě, ani v tom psím to není jen tak najít toho správného, který by se k psí slečně hodil jak vzhledově tak i povahově. Mnoho hodin strávených prohlížením webových stránek potencionálních ženichů, srovnávání a vyhodnocování "vítězů". To vše ale s jasným cílem, který se nám splnil, když jsme poznali pejska jménem Active Smaragd z chovatelské stanice Oči sfingy. Pak už stačilo jen kontaktovat jejich majitele a zásnuby mohly začít.